تبلیغات
رندانه - گیاه پنیرک
بنام اهورا مزدا که هرچه داریم از اوست.به یادش باشید تا شما را یاور باشد.

گیاه پنیرک

نویسنده :کامران ریاضی
تاریخ:سه شنبه دوم تیرماه سال 1394-01:00

     
از مهم ترین اثرات گزارش شده ی گل پنیرک می توان به مواردی چون ضد درد، ضد التهاب، ضد عفونی کننده، قابض، ملین، ادرار آور، خلط آور و مقوی رحم اشاره کرد.
پنیرک

پنیرک با نام علمی Malva sylvestris در عربی خبازی نامیده می شود. گیاهی است علفی، به ارتفاع تا 60 سانتی متر و پایا. به صورت خودرو، در بسیاری از نقاط می روید و برای استفاده نیز کشت می گردد.

قسمت مورد استفاده ی پنیرک برگ و گل می باشند. البته در اکثر نواحی، گل پنیرک مورد استفاده قرا می گردد. این گیاه در ایران رویش ندارد و گونه ی نزدیک به آن به نام M.neglecta مورد استفاده قرار می گیرد. گونه ی موجود در ایران، به بلندی گونه ی اول نیست و به حالت تقریبا خوابیده است و حداکثر تا 40 سانتی متر مرتفع می شود. برگ ها دارای حالت دایره ای و دندانه دار و گل ها، بنفش رنگ و کوچک هستند.

قسمت مورد استفاده ی پنیرک در ایران، گل های بنفش رنگ خشک شده ی آن می باشد. محل رویش گیاه در ایران نواحی البرز، اطراف تهران، شمال ایران، آذربایجان، آستارا، اصفهان، نواحی مرکزی ایران، خراسان، دامغان، سمنان، جنوب ایران، کرمان، بلوچستان و سایر نقاط می باشند.

الف: گل پنیرک

ترکیبات مهمگل های پنیرک بیش از 10 درصد موسیلاژ دارند. این موسیلاژ در اثر هیدرولیز، تبدیل به گالاکتوز، آرابینوز، گلوکز، رامنوز و اسید گالاکتورونیک می شود. هم چنین گل های پنیرک حاوی مقدار کمی تانن و حدود یک دهم درصد لوکوآنتوسیانین ها و 7 درصد آنتوسیانین ها می باشد(نسبت به وزن خشک گل).

اثرات مهم

دم کرده ی گل ها به خاطر داشتن موسیلاژ، یکی از داروهای خوب ضد سرفه است. هم چنین به عنوان ضد نزله(زکام) و تورم دهان و گلو مصرف می شود. از سویی چون دارای خاصیت قابض ضعیف است، تا حدی به عنوان ضداسهال عمل می کند.

در طب عوام از خوراکی آن، به منظور مشکلات مثانه و به صورت ضماد موضعی در التیام زخم ها استفاده می شود. از رنگ آن(آنتوسیانین های آن)، برای مواد غذایی استفاده می شود.

پنیرک

طریقه و مقدار مصرف

تهیه چای: بر روی 2 گرم از گل ها، یک لیوان آب سرد ریخته و حداکثر 5 دقیقه می جوشانیم. هم چنین می توان بر روی همین مقدار گل، یک لیوان آب در حال جوشیدن ریخته و پس از 15 دقیقه، صاف نموده و میل کنیم.

نکات قابل توجه

1- اثرات گل پنیرک، عمدتا مربوط به موسیلاژ و آنتوسیانین آن است که یکی از مهم ترین داروهای ضد سرفه و مفید برای رفع گرفتگی صدا است.

2- بهتر است پس از صاف کردن دم کرده، گل را کمی فشار داد تا تمام موسیلاژ استخراج شده و تفاله را دور بریزیم.

3- هنگام تهیه ی فرآورده، نباید بیش از 5 دقیقه آن را بجوشانیم، چون باعث هیدرولیز موسیلاژ و کم اثر شدن محصول می شود.

4- در منابع جدید مصرف گیاه را برای درمان کم خونی، مفید گزارش نموده اند.

مهمترین اثرات گزارش شده گل پنیرک:

ضد درد، ضد التهاب، ضد عفونی کننده، قابض، ملین، ادرار آور، خلط آور و مقوی رحم.

ب: برگ پنیرک

ترکیبات مهمبرگ حاوی حدود 8 درصد موسیلاژ می باشد که پس از هیدرولیز، تولید قندهای آرابینوز، گلوکز، رامنوز، گالاکتوز و اسید گالاکتورونیک اسید می کند. هم چنین حاوی مقدار تانن و فلاونوئید است.

طریقه و مقدار مصرف

بر روی 5 گرم برگ، یک لیوان آب سرد ریخته مدت حدود 5 دقیقه می جوشانیم و یا بر روی همین مقدار برگ، یک لیوان آب در حال جوشیدن می ریزیم و بهتر است درب آن را بپوشانیم؛ آن گاه پس از 15 دقیقه صاف می کنیم. البته بهتر است محلول های سرد آن را، قبل از مصرف، کمی گرم کنیم. در صورتی که با هر بار مصرف، یک قاشق عسل به آن بیفزاییم، اثر آن قوی تر می شود. این میزان مصرف را می توان روزی سه تا چهار بار تکرار کرد.

اثرات مهم

اثرات مهم برگ پنیرک مشابه با گل های آن است؛ به ویژه جهت درمان تورم قسمت های بالای راه های تنفسی و گلو، تورم های روده ای – معدی، مناسب است.

داروهای گیاهی

برگ پنیرک به عنوان یکی از گیاهان مؤثر در عوارض سرماخوردگی به ویژه سرفه، در تعداد زیادی از فرمولاسیون های سرماخوردگی، مخلوط با گیاهان دیگر وجود دارد.

عوارض جانبی

تاکنون عوارضی از مصرف گل و یا برگ پنیرک گزارش نشده است.

نکات قابل توجه

1- گیاه پنیرک موجود در ایران(Malva neglecta)، از نظر خواص دارویی مشابه با پنیرک موجود در نقاط دیگر دنیا است. این دو گونه گیاه از یک جنسی هستند که شرح آن داده شده است.

2- خواص گل و برگ پنیرک، نزدیک به هم است؛ ولی اثرات گل به دلیل داشتن آنتوسیانین و لکوآنتوسیانین ها، کامل ترمی باشد.

3- برای استفاده از خواص کامل پنیرک، می توان مخلوطی از گل و برگ آن را مورد استفاده قرار داد.

4- چون اثرات پنیرک با گل ختمی هم جهت است، می توان از مخلوط گل پنیرک و گل ختمی جهت تهیه ی موسیلاژ مربوطه، به ویژه در سرماخوردگی، تسکین سرفه به عنوان خلط آور و رفع گرفتگی صدا استفاده کرد.

5- برای جمع آوری گل ها، بهتر است در زمان باز شدن گل ها که اکثرا در تابستان است، این کار صورت گیرد، جمع آوری برگ ها در فصل بهار باید صورت گیرد.

6- در بازار ایران، فقط گل پنیرک به صورت خشک شده(بنفش رنگ) وجود دارد که می توان طبق روش ذکر شده، از آن استفاده کرد.

پنیرک

پنیرک در طب سنتی

از نظر طب سنتی گیاه پنیرک را معتدل می ‌دانند، اخلاط غلیظ را رقیق و اخلاط خیلی رقیق را معتدل می‌ کند. ساییدگی برگ آن برای شکستگی اعضاء مفید است، ترکیب آن با روغن زیتون برای سوختگی و عقرب ‌گزیدگی مفید است، دم کرده ی ساقه و برگ آن با شکر، گرفتگی صدا را برطرف می‌ سازد.

در درمان التهاب ‌های تنفسی و جوش ‌های پوستی کاربرد دارد، دارای ویتامین A و B و C است و در درمان بیماری ‌های کلیه و مثانه بسیار مؤثر است، ضدسرفه و مرهم سینه است.

برگ و ریشه پنیرک اگر به شکل ضماد درآید و روی دمل و یا کورک قرار گیرد باعث می ‌شود تا بسیار سریع سر باز کنند.

جوشانده ی آن برای عفونت ‌های مثانه، اسهال خونی و سرفه‌ های شدید موثر و مفید است، دم کرده ی آن برای کسانی که دچار یبوست و دارای معده و روده‌ های تنبلی هستند، توصیه می ‌شود.

در درمان برونشیت و استفراغ نیز استفاده می‌ شود، به صورت غرغره در رفع تحریکات مخاط دهان و درد گلو اثر مفیدی دارد و همچنین برای رفع سوزش مجرای ادرار مفید است.

برای رفع جوش‌های صورت نیز می ‌توان از پنیرک استفاده کرد ضمن این که درد و ناراحتی‌ های محل جوش را تسکین می ‌دهد و به صورت کمپرس یا لوسیون در درمان سوختگی‌ ها موثر است.

برگ پنیرک به عنوان یکی از گیاهان مؤثر در عوارض سرماخوردگی به ویژه

سرفه، در تعداد زیادی از فرمولاسیون های سرماخوردگی، مخلوط با گیاهان

دیگر وجود دارد

در هندوستان از گیاه پنیرک به عنوان داروی لعابدار نرم‌ کننده و خنک‌ کننده استفاده می‌ شود، 300 گرم برگ خشک پنیرک را در یک لیتر آب می‌ جوشانند و به عنوان مسکن می‌ خورند.

استعمال جوشانده آن به صورت کمپرس گرم و حمام، در رفع ناراحتی‌ های بواسیر، بعضی تومورها، ورم پلک چشم و غیره بین مردم معمول است.

از جوشاندن گل و برگ آن در نیم لیتر آب، محلولی به دست می ‌آید که اثر نرم‌ کننده در پوست بدن دارد و به صورت لوسیون مالیدن بر روی پوست، آرامش و نرمی خاصی به افرادی که دارای پوست حساس و لطیف هستند می ‌بخشد.

برای تسکین ناراحتی‌های ناشی از تابش گرمای خورشید و آفتاب ‌زدگی، جوشانده 500 گرم گل یا ریشه گیاه را در یک لیتر آب تهیه کرده و پس از صاف کردن به ملایمت در محل سوختگی می ‌مالند.

برای رفع سردردهای یک طرفه شدید، دل پیچه، ورم لوزه‌ها، درد گلو و آنژین اثر مفید دارد.


گیاهی است که به حالات خودرو در جنگلها و اراضی غیر مزروع می روید و از ارتفاع آن تا شصت سانتی متر میرسد. ریشه های آبدار و سفید رنگی دارد و ساقه آن استوانه ای شکل وراست است. برگهای آن بزرگ و دارای دم برگ است و گلهای ان به رنگ گلی مایل به بنفش و دارای خصوص تیره است این گلها پس از خشک شدن به رنگ آبی در می آیند در کاشان به این گیاه مولجه می گویند.

 

خواص درمانی:

پنیرک حاوی موسیلاژ( لعاب نباتی) و ویتامین های a , b , c است از برگ و گل این گیاه در طب استفاده می شود پنیرک ضد سرفه و مرهم سینه است خاصیت مسهلی و نرم کننده دارد دم کرده آن برای کسانی که دچار یبوست و دارای معده و روده های تنبلی هستند توصیه می شود.

 

جوشانده آن باری عفونتهای مثانه و اسهال خونی و سرفه های شدید مفید و موثر است. برگ و ریشه پنیرک را اگر به شکل ضماد در آورید و روی دمل و یا کورک بگذارید فورا سر باز می کند چون خاصیت مسهلی دارد و برای ورم مجاری گوارش و ادرار مفید است.


برگ‌های آن این گیاه خودرو و حالت دایره ای و دندانه دار دارد و گل‌های آن بنفش رنگ و کوچک هستند . از لحاظ شکل ظاهری به گل ختمی بسیار شبیه می‌باشد و از لحاظ خواص نیز به آن نزدیک است.

قسمت مورد استفاده گیاه پنیرک، برگ وگل آن می‌باشد .

خواص گل و برگ پنیرک نزدیک بهم است ؛ ولی اثرات گل آن به دلیل داشتن آنتوسیانین و لکو آنتوسیانین‌ها کامل تر می‌باشد.

جمع آوری برگهای پنیرک در فصل بهار و جمع آوری گل ها در تابستان صورت می‌گیرد.

این گیاه در ایران در نواحی البرز ،کرج، آذربایجان ، خراسان و شیراز دیده شده است.

خواص درمانی :

تاثیر بر روی دستگاه ادراری و تناسلی:

 • دمنوش گل پنیرک ادرار آور است.
 • مقوی رحم می‌باشد.
 • دارای ویتامین A  وB  وC است و درمان بیماری‌های کلیه ومثانه بسیار موثر است.
 • برای سوزش مجاری ادراری مفید است.
 • دمنوش آن برای عفونت مثانه موثر است.

تاثیر بر روی غدد:

 • دمنوش پنیرک در سلامت کبد و پاک کردن آن موثر است.
 • برای درمان یرقان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تاثیر بر روی دستگاه تنفسی :

 • دمنوش گل‌های پنیرک به خاطر داشتن موسیلاژ، یکی از داروهای خوب ضد سرفه است.
 • برای رفع زکام به کار می‌رود.
 • تورم دهان و گلو را برطرف می‌سازد.
 • دمنوش ساقه و برگ آن ، گرفتگی صدا را برطرف می‌کند .

تاثیر بر وری دستگاه گوارش:

 • دمنوش پنیرک به عنوان ضد اسهال عمل می‌کند.
 • ملین است ویبوست را برطرف می‌سازد.
 • خلط آور است.
 • دمنوش گل پنیرک ، تورم‌های روده‌ای و معده‌ای را رفع می‌کند.
 • استعمال جوشانده آن به صورت کمپرس گرم و حمام در رفع ناراحتی‌های بواسیر ، بعضی تومورها، ورم  پلک چشم و غیره موثر است.
 • در درمان دلپیچه کمک می‌کند.

تاثیر بر روی پوست:

 • دمنوش پنیرک در درمان جوش‌های پوستی کاربرد دارد .
 • از دمنوش غلیظ آن که اثر نرم کننده پوست بدن را دارد به صورت لوسیون استفاده می‌شود.

خواص دیگر :

 • ترکیب پودر خشک شده پنیرک با روغن زنجبیل ، یک مسکن قوی برای درد می‌باشد.
 • موارد منع مصرف و عوارض جانبی
 • عوارض خاصی برای آن ذکر نشده است اما از استفاده زیاد آن باید خودداری کرد .

طبیعت

از نظر طب سنتی ، گیاه پنیرک را معتدل و تا حدودی سرد و تر می‌دانند.

طرز تهیه

یک قاشق غذاخوری ، گل پنیرک را به همراه یک لیوان آب جوش داخل قوری بریزید و به مدت ده دقیقه آن را بر روی شعله غیر مستقیم قرار دهید و پس از صاف کردن با عسل یا نبات مخلوط کنید و میل نمایید . میزان مصرف آن یک لیوان در روز می‌باشد.

برای استفاده از خواص کامل پنیرک ،می‌توان مخلوطی از گل و برگ آن را مورد استفاده قرار داد .

چون اثرات پنیرک با گل ختمی شباهت زیادی دارد، می‌توان از مخلوط گل پنیرک و گل ختمی برای تهیه دمنوش استفاده کرد.


نام تیره:Malvaceae

نام فارسی: پنیرک صحرایی

نام انگلیسی:Common mallow

گیاهی است دو ساله تا پایا و ندرتاً یک ساله، بوسیله بذر تکثیر و انتشار می‌یابد. گیاه هرز مکان‌های خشک و آفتابی است. به خاک‌های غنی از مواد غذایی و غنی از هوموس، لومی و شنی احتیاج دارد.

دوره رویش: بهار تا پاییز

برگ‌ها کوتیلدونی:قلبی شکل، پایه بلند، لبه پایینی قلبی در قسمت پایه

برگ‌های شاخه: متناوب، مدور-قلوه‌ای شکل، لوب دار پنجه‌ای، ۷-۳ لوب با چین‌های بی قاعده، در رگبرگ‌ها دارای کرک، برگ دم بلند

ساقه: افراشته، راست، منشعب، کرک دار، قسمت پایین ساقه چوبی، بلندی ساقه ۱۲۰-۲۵ سانتی متر

گل: مجتمع در دسته‌های ۶-۲ عددی جانبی، جام گل بلند ۵/۲-۳ سانتی متر، ۴-۳ برابر درازتر از کاسه گل، عمیقاً حاشیه دار، به رنگ ارغوانی با نوارهای طولی تیره

دوره گلدهی: اواخر بهار تا پاییز

مشخصات دانه:گرد با یک شکاف ضعیف، سطح پشتی راست، لبه‌ها پهن گرد، سطوح جانبی صاف تا برامده، دانه خاکستری قهوه‌ای با شیارهای ظریف، درازای دانه ۶/۱-۹/۱میلی متر، دانه‌ها به تعداد ۹ تا ۱۱ عدد در میوه‌ای با شکل ظاهری گرد دیسک مانند با یک شکاف که سطح پشتی آن پوشیده از حفره‌های مشبک و دندانه‌ای، سطوح جانبی دارای دندانه‌های صاف تا ضعیف.

مناطق انتشار در ایران:

اطراف تهران، آذربایجان، اراک، فارس، کرمان، ارومیه، اصفهان، تربت حیدریه، بروجرد،کبیر کوه ایلام

پنیرک گیاهی است یک ساله زمستانه یا دوساله با ساقه‌های نیمه خوابیده به ارتفاع ۵۰-۱۰ سانتیمتر، برگهای آن دارای دمبرگ طویل و پهنک قلبی شکل به طول ۸-۲ سانتیمتر بوده و دارای ۷-۵ لوب غیر واضح است.جام گل گلبرگهای پنیرک پیوسته بوده به رنگ سفید تا صورتی کمرنگ و به درازای دو برابر کاسه گل است.

میوه پنیرک فندقه‌است که به شکل تیوپ قاچدار (برچه دار) بوده و در مرحله رسیدن باز شده و بذر خود را رها می‌کند.

گونههای دیگر پنیرک که به عنوانه علف هرز مطرح هستند شامل: M.sylvestris و M.montana و M.parviflora و M.rotundifolia

پنیرک از علفهای هرز مزارع پنبه، چغندر قند و سبزی و صیفی است.

خواص درمانی

مداوای مجاری فوقانی تنفسی. درمان معده و روده. ملین و خلط‌آور می‌باشد.

در ترکی آذربایجانی به آن اَمَن کوُمَنجی əmənkömənci و در ترکی ترکیه به آن اَبَ گوُمَجی ebegümeci گویند

پنیرک از گیاهان مقوی سینه است و همراه شقایق و پاخر و غیره به همین منظور به مصرف می­رسد.

برخی از مولفین تاکید می­کنند که استفاده مکرر ممکن است به دلیل خاصیت ضعیف بالابری فشار خون التیام زخم ها به تعویق بیفتد.

طبیعت آن کمی سرد و تر است و عده ای آن را معتدل می دانند.

خواص درمانی:

      30 گرم از آن گیاه را در یک لیتر آب جوش دم کنید و آب صاف کرده آن را به مرور بنوشید. اعتدال دهنده و ملین و نرم کننده و خشک کننده وتب بر است، خشونت صدا را که ناشی از حرارت و خشکی باشد را مداوا می کند ، انسداد مجاری کبد را باز می کند، موجب ازدیاد ترشح ادرار و شیر می شود ، برای درمان یرقان و زخم معده و سوزش مجاری ادراری مفید است.

      این گیاه به شکل ضماد در استعمال خارجی برای رفع التهابات پوست مصرف می شود.

برگ پنیرک

خواص درمانی:

      نشستن در آب دم کرده آن برای نرم کردن ورم های مقعد و استحکام عضلات رحم نافع است.

      ضماد سائیده برگ آن برای شکستگی اعضا و تحلیل ورم های گرم و گزیدگی زنبور مفید است.

      اگر بکوبید و با روغن زیتون مخلوط کنید و ضماد نمائید ، برای رفع سوختگی از آتش و باد سرخ و گزیدگی عقرب نافع است.

گل پنیرک

خواص درمانی:

      10 گرم از آن را در یک لیتر آب جوش دم کنید و هر صبح و ظهر و شب هربار یک فنجان از آب صاف کرده آن را بنوشید. سینه را نرم می کند و سرفه رت تسکین می دهد.

      با آب جوشانده آن قرقره کنید و دهان شویه نمایید ، بسیار نافع است

تخم پنیرک

طبیعت آن سرد و تر است.

خواص درمانی:

      20 گرم آن را بخورید. برای تسکین سرفه های گرم و خشک و رفع گزفتگی آواز و تقویت روده ها و لینت شکم و زخم کلیه و مثانه مفید است.

      ضماد ان برای رفع ناراحتی از گزیدن زنبور مفید است.

      ضماد آن با جو پوست کنده برای رفع ورم های گرم و دردناک و سفت نافع است.

هشدار: برای معده های ضعیف مضر است و مصلح آن رب میوه یا کمپوت میوه است.

پنیرك در شیراز «خطمی»، «نان كلاغ» و در گیلان «پین دیره» نامیده می‌شود. در كتب طب سنتی انواع آن را با نام «خبازی»، «خیرو» و «ملوخیا» ذكر می‌كنند. به هندی نیز برخی گونه پنیرك را «خبازی» و «خباجی» می‌نامند. به فرانسوی به انواع آن noegamarF و evuaM و به انگلیسیwollaM گویند. در ایران دو گونه از آن می‌روید پنیرك كبیر و پنیرك صغیر.

پنیرك كبیر

در فارسی پنیرك و در كتب طب سنتی به آن «خطمی» گویند. گیاهی است علفی پایایا دوساله، بلندی آن 08 -04 سانتی‌متر و گل‌های آن درشت است.
در ماه‌های اردیبهشت تا تیر ماه به رنگ قرمز مایل به بنفش ظاهر می‌شود. ریشه‌های آبدار و سفیدرنگی دارد و ساقه آن استوانه‌ای شكل و راست است. برگ‌های بزرگ و دارای دم برگ است. گل‌های آن پس از خشك شدن به رنگ آبی درمی‌آیند.

پنیرك صغیر

از نظر ارتفاع، برگ و گل در تمام قسمت‌ها كوچك‌تر از پنیرك كبیر است. گل‌های آن سفید با رگه‌های قرمز یا قرمز ارغوانی است. در بیشتر نقاط ایران می‌رویند از جمله در دامنه‌های البرز، اطراف تهران، شمال ایران، قوچان، شیراز، كرمان، اصفهان، دلیجان، خراسان، بلوچستان، اراك، سمنان، جزیره قشم، آذربایجان و دیگر نواحی می‌رویند.
پنیرك گیاه خودرویی است و پرورش آن چندان كار سختی نیست. این گیاه به طور وسیعی در مكان‌های خشك و آفتابی می‌روید. از نظر طب سنتی گیاه پنیرك را معتدل می‌دانند. اخلاط غلیظ را رقیق و اخلاط خیلی رقیق را معتدل می‌كند. ساییدگی برگ آن برای شكستگی اعضاء نافع است. تركیب آن با روغن زیتون برای سوختگی و عقرب‌گزیدگی مفید است. دم كرده ساقه و برگ آن با شكر، گرفتگی صدا را برطرف می‌سازد. در درمان التهاب‌های تنفسی و جوش‌های پوستی كاربرد دارد. دارای ویتامین A و B و C است و در درمان بیماری‌های كلیه و مثانه بسیار مؤثر است. ضدسرفه و مرهم سینه است.
برگ وریشه پنیرك اگر به شكل ضماد درآید و روی دمل و یا كورك قرار گیرد باعث می‌شود تا فوراً سرباز كنند. جوشانده آن برای عفونت‌های مثانه، اسهال خونی و سرفه‌های شدید موثر و مفید است. دم كرده آن برای كسانی كه دچار یبوست و دارای معده و روده‌های تنبلی هستند، توصیه می‌شود. در درمان برونشیت و استفراغ نیز استفاده می‌شود. به صورت غرغره در رفع تحریكات مخاط دهان و درد گلو اثر مفیدی دارد و همچنین برای رفع سوزش مجرای ادرار مفید است.
برای رفع جوش‌های صورت نیز می‌توان از پنیرك استفاده كرد ضمن اینكه درد و ناراحتی‌های محل جوش را تسكین می‌دهد و به صورت كمپرس یا لوسیون در درمان سوختگی‌ها موثر است. در هندوستان از گیاه پنیرك به عنوان داروی لعابدار نرم‌كننده و خنك‌كننده استفاده می‌شود، 003 گرم برگ خشك پنیرك را در یك لیتر آب می‌جوشانند و به عنوان مسكن می‌خورند. استعمال جوشانده آن به صورت كمپرس گرم و حمام، در رفع ناراحتی‌های بواسیر، بعضی تومورها، ورم پلك چشم و غیره بین مردم معمول است.
از جوشاندن گل و برگ آن در نیم لیتر آب، محلولی به دست می‌آید كه اثر نرم‌كننده در پوست بدن دارد و به صورت لوسیون مالیدن بر روی پوست، آرامش و نرمی خاصی به افرادی كه دارای پوست حساس و لطیف دارند می‌بخشد. برای تسكین ناراحتی‌های ناشی از تابش گرمای خورشید و آفتاب‌زدگی، جوشانده 005 گرم گل یا ریشه گیاه را در یك لیتر آب تهیه كرده و پس از صاف كردن به ملایمت در محل سوختگی می‌مالند، برای رفع سردردهای یك طرفه شدید، دل پیچه، ورم لوزه‌ها، درد گلو و آنژین اثر مفید دارد.
سرده پنیرک گیاهانی مانند ختمی و برخی علف های هرز را هم جزو گونه های خود دارد.که خواص طبی همه آنها دریک راستا است.اما اینجا منظور پنیرک بیابانی است که گل های ریز بنفش با رگه ها و لبه های ارغوانی دارد و بعد از خشک شدن بنفش می گردد.شاخه های نیمه خوابیده و دانه های گرد و برگ های دندانه دار دارد.خواصی که نام بردیم فقط مربوط به گل های آنست.دقت کنیم پنیرک کاشتنی مرطوب تر از نوع بیابانی است. گل این گیاه خواص طبی خوبی دارد و ریز و بنفش رنگ است داروی خوبی برای یبوست روده ها و خشکی مزاج است.طبع سرد و تر دارد.در یبوست نوع صفراوی خصوصا در افراد گرم و خشک بسیار عالی است.یک قاشق پودر آن را به آب سرد اضافه کرده 20 دقیقه صبر میکنیم سپس صاف کرده شکر قرمز زده و مایع بسیار خوشرنگ حاصل را میل میکنیم.در کرمان برای شکستن حرارت بدن در تابستان ازین شربت استفاده میشود.این شربت برای سرفه های خشک و حساسیتی و سوزش ادارار هر 8 ساعت یکبار تجویز می گردد.دقت کنیم فاصله استفاده از ان نباید کمتر از 6 ساعت باشد.این دارو جایگزین مناسبی برای سیلاکس (سنا با زیره یا گشنیز یا...)است. و عوارض سنا را هم ندارد.اما دقت کنیم در معده های سرد باعث سستی معده می گردد و حتما باید با شکر یا عسل میل شود.این گیاه بسته به مزاج شخص برای تقویت گوارش-گرفتگی صدا-ازدیاد شیر-فرونشاندن تب و حرارت-رفع یبوست التهابی-رفع التهابات-سینوزیت خوبست.معمولا چند ساعت بعد غذا استفاده شده و مصلح سردی زیاد آن شکر است.
استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: گل پنیرک ضد درد، ضد التهاب، ضد سرفه و رفع کننده گرفتگی صداست.

فراز مجاز در گفت‌‌وگو با فارس (توانا) اظهار داشت: گل پنیرک گیاهی است که در طب سنتی کاربرد فراوان دارد این گیاه به صورت خودرو رشد می‌کند و در برخی از مناطق این گیاه را کشت می‌کنند.

وی ادامه داد: گل پنیرک در دنیا مصارف زیادی دارد البته بیشتر به دلیل موسیلاز و مواد لعاب‌داری که در گل پنیرک وجود دارد از آن استفاده می‌کنند و در مجموع ۱۰ درصد از این گیاه را مواد لعاب‌دار تشکیل می‌دهد.

استاد داروسازی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی بیان داشت: از خواص مهم گل پنیرک می‌توان به ضد سرفه، ضد عفونت، ضد سرماخوردگی و ناراحتی‌های گلو و دهان اشاره کرد.

مجاز عنوان کرد: در طب سنتی گل پنیرک اثرات ضداسهالی خوبی دارد و می‌توان ۲ تا ۳ گرم از این گیاه را به صورت دم کردنی استفاده کرد. البته از جوشیدن این گیاه باید پرهیز کرد چرا که موجب از بین رفتن مواد لعاب‌دار و موسیلازی گل پنیرک شده و ترکیبات آن تغییر پیدا می‌کند.

وی با اشاره به اینکه گل پنیرکی که در ایران استفاده می‌شود مشابه گیاه اروپایی است، بیان کرد: در اصل گل پنیرک در کشورهای اروپایی کشت می‌شود و گیاهی که در ایران به عنوان گل پنیرک در عطاری‌ها به فروش می‌رسد مشابه نوع اروپایی است و خواص آن را دارد.

مجاز اظهار کرد: برگهای گیاه گل پنیرک خاصیت بیشتری دارد و ترکیبات رنگی مفیدی در آن وجود ددارد. گل پنیرک خلط‌آور و رفع‌کننده گرفتگی صداست همچنین این گیاه ضد درد، ضد التهاب، ضد برونشیز است.

پنیرک، گیاهی است علفی، به ارتفاع تا 60 سانتی متر به صورت خودرو، در بسیاری از نقاط می روید و برای استفاده نیز کشت می گردد.

قسمت مورد استفاده ی پنیرک برگ و گل می باشند. البته در اکثر نواحی، گل پنیرک مورد استفاده قرا می گردد.

گل های پنیرک بیش از 10 درصد موسیلاژ دارند.

هم چنین گل های پنیرک حاوی مقدار کمی تانن و حدود یک دهم درصد لوکوآنتوسیانین ها و 7 درصد آنتوسیانین ها می باشد.

اثرات مهم

دم کرده ی گل ها یکی از داروهای خوب ضد سرفه است. هم چنین به عنوان ضد زکام و تورم دهان و گلو مصرف می شود. از سویی چون دارای خاصیت قابض ضعیف است، تا حدی به عنوان ضداسهال عمل می کند.

در طب عوام از خوراکی آن، به منظور مشکلات مثانه و به صورت ضماد موضعی در التیام زخم ها استفاده می شود. از رنگ آنبرای مواد غذایی استفاده می شود.

طریقه و مقدار مصرف

تهیه چای:  بر روی 2 گرم از گل ها، یک گیلاس آب سرد ریخته و حداکثر 5 دقیقه می جوشانیم. هم چنین می توان بر روی همین مقدار گل، یک گیلاس آب در حال جوشیدن ریخته و پس از 15 دقیقه، صاف نموده و میل کنیم.

نکات قابل توجه

اثرات گل پنیرک، عمدتا مربوط به موسیلاژ و آنتوسیانین آن است که یکی از مهم ترین داروهای ضد سرفه و مفید برای رفع گرفتگی صدا است.

بهتر است پس از صاف کردن دم کرده، گل را کمی فشار داد تا تمام موسیلاژ استخراج شده و تفاله را دور بریزیم.

هنگام تهیه ی فرآورده، نباید بیش از 5 دقیقه آن را بجوشانیم، چون باعث هیدرولیز موسیلاژ و کم اثر شدن محصول می شود.

در منابع جدید، مصرف گیاه را برای درمان کم خونی، مفید گزارش نموده اند.

مهمترین اثرات گزارش شده گل پنیرک:

ضد درد، ضد التهاب، ضد عفونی کننده، قابض، ملین، ادرار آور، خلط آور و مقوی رحم.

 

اثرات مهم برگ پنیرک مشابه با گل های آن است؛ به ویژه جهت درمان تورم قسمت های بالای راه های تنفسی و گلو، تورم های روده ای – معدی، مناسب است.

داروهای گیاهی

برگ پنیرک به عنوان یکی از گیاهان مؤثر در عوارض سرماخوردگی به ویژه سرفه، در تعداد زیادی از فرمولاسیون های سرماخوردگی، مخلوط با گیاهان دیگر وجود دارد.

تاکنون عوارضی از مصرف گل و یا برگ پنیرک گزارش نشده است.

برگ و ریشه پنیرک اگر به شکل ضماد درآید و روی دمل و یا کورک قرار گیرد باعث می ‌شود تا بسیار سریع سر باز کنند.

جوشانده ی آن برای عفونت ‌های مثانه، اسهال خونی و سرفه‌ های شدید موثر و مفید است، دم کرده ی آن برای کسانی که دچار یبوست و دارای معده و روده‌ های تنبلی هستند، توصیه می ‌شود.

در درمان برونشیت و استفراغ نیز استفاده می‌ شود، به صورت غرغره در رفع تحریکات مخاط دهان و درد گلو اثر مفیدی دارد و همچنین برای رفع سوزش مجرای ادرار مفید است.

برای رفع جوش‌های صورت نیز می ‌توان از پنیرک استفاده کرد ضمن این که درد و ناراحتی‌ های محل جوش را تسکین می ‌دهد و به صورت کمپرس یا لوسیون در درمان سوختگی‌ ها موثر است.

برگ پنیرک به عنوان یکی از گیاهان مؤثر در عوارض سرماخوردگی به ویژه

سرفه، در تعداد زیادی از فرمولاسیون های سرماخوردگی، مخلوط با گیاهان

دیگر وجود دارد

در هندوستان از گیاه پنیرک به عنوان داروی لعابدار نرم‌ کننده و خنک‌ کننده استفاده می‌ شود، 300 گرم برگ خشک پنیرک را در یک لیتر آب می‌ جوشانند و به عنوان مسکن می‌ خورند.

استعمال جوشانده آن به صورت کمپرس گرم و حمام، در رفع ناراحتی‌ های بواسیر، بعضی تومورها، ورم پلک چشم و غیره بین مردم معمول است.

از جوشاندن گل و برگ آن در نیم لیتر آب، محلولی به دست می ‌آید که اثر نرم‌ کننده در پوست بدن دارد و به صورت لوسیون مالیدن بر روی پوست، آرامش و نرمی خاصی به افرادی که دارای پوست حساس و لطیف هستند می ‌بخشد.

برای تسکین ناراحتی‌های ناشی از تابش گرمای خورشید و آفتاب ‌زدگی، جوشانده 500 گرم گل یا ریشه گیاه را در یک لیتر آب تهیه کرده و پس از صاف کردن به ملایمت در محل سوختگی می ‌مالند.

برای رفع سردردهای یک طرفه شدید، دل پیچه، ورم لوزه‌ها، درد گلو و آنژین اثر مفید دارد.

در ژاپن به این گیاه wasami میگویند.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
free dating rockford il
سه شنبه بیست و نهم اسفندماه سال 1396 05:42
Thanks in support of sharing such a good opinion, article
is pleasant, thats why i have read it completely
Online cialis
دوشنبه بیست و هشتم اسفندماه سال 1396 08:17

Wonderful info. With thanks.
cialis prices cialis alternative generic cialis with dapoxetine warnings for cialis 5 mg cialis coupon printable brand cialis nl cialis flussig compare prices cialis uk legalidad de comprar cialis we use it cialis online store
birdsofprey.name
پنجشنبه بیست و چهارم اسفندماه سال 1396 17:45
Hmm it seems like your website ate my first comment (it was
super long) so I guess I'll just sum it up what I submitted
and say, I'm thoroughly enjoying your blog. I as well am an aspiring blog blogger but I'm still new to the whole thing.
Do you have any tips and hints for beginner blog writers?
I'd definitely appreciate it.
hi
جمعه یازدهم اسفندماه سال 1396 18:09
Excellent goods from you, man. I've be mindful your stuff previous
to and you are simply too magnificent. I actually like what you
have received right here, certainly like what you're stating and the way in which through which you assert it.
You're making it enjoyable and you continue to take care of
to stay it sensible. I can not wait to learn far more from you.
That is actually a tremendous web site.
garage door installation cost calgary
چهارشنبه دوم اسفندماه سال 1396 04:58
Storage door installation just isn't that simple.
pcm car computer
سه شنبه یکم اسفندماه سال 1396 06:49
Some vehicle's engine computing devices also have an individual operator Module.
ig
جمعه بیستم بهمنماه سال 1396 23:41
Hey there! I'm at work browsing your blog from my new iphone!
Just wanted to say I love reading your blog and look forward
to all your posts! Carry on the excellent work!
limo rental houston
چهارشنبه هجدهم بهمنماه سال 1396 19:12
This limousine service was just completely splendid.
http://jenihinevesta.uz/
جمعه بیست و چهارم آذرماه سال 1396 01:42
Fantastic site you have here but I was wanting to
know if you knew of any forums that cover the same topics talked about here?
I'd really love to be a part of online community where I can get feedback from other knowledgeable people that share
the same interest. If you have any suggestions, please let me know.

Kudos!
miniho.dothome.co.kr
پنجشنبه بیست و سوم آذرماه سال 1396 17:29
Ahaa, its pleasant discussion concerning this post here at this web site, I have read
all that, so now me also commenting here.
nokia contract phones
دوشنبه ششم آذرماه سال 1396 11:36
This article will assist the internet people for creating new webpage or even a blog
from start to end.
Luiz Gastao Bittencourt da Silva
یکشنبه بیست و یکم آبانماه سال 1396 12:57
I really like what you guys are up too. Such clever work and reporting!
Keep up the very good works guys I've incorporated you guys
to my own blogroll.
gift ideas for high school teachers end of the year
جمعه نوزدهم آبانماه سال 1396 01:34
Here are some birthday items ideas.
http://www.cosl.com.sg
پنجشنبه هجدهم آبانماه سال 1396 14:31
Hmm is anyone else having problems with the pictures on this
blog loading? I'm trying to find out if its a problem on my end or if
it's the blog. Any suggestions would be greatly appreciated.
adofa.es
پنجشنبه هجدهم آبانماه سال 1396 13:15
I believe this is among the most vital info for me.
And i'm glad reading your article. However want to remark on some
basic things, The site style is perfect, the articles is really great :
D. Excellent job, cheers
Carlos Eduardo Correa da Veig
شنبه سیزدهم آبانماه سال 1396 15:43
If you are going for most excellent contents like myself, only pay a visit this
site everyday because it provides quality contents, thanks
Lelio Junior
پنجشنبه چهارم آبانماه سال 1396 18:48
Appreciate this post. Let me try it out.
Umanizzare presídios
چهارشنبه سوم آبانماه سال 1396 06:57
My developer is trying to persuade me to move to .net from PHP.
I have always disliked the idea because of the costs.
But he's tryiong none the less. I've been using WordPress on numerous
websites for about a year and am worried about
switching to another platform. I have heard fantastic things about blogengine.net.
Is there a way I can transfer all my wordpress posts
into it? Any kind of help would be really appreciated!
Carlos Eduardo Correa da Veig
چهارشنبه سوم آبانماه سال 1396 03:10
I am sure this paragraph has touched all the internet viewers, its really really pleasant
article on building up new webpage.
Carlos Eduardo Correa da Veig
سه شنبه دوم آبانماه سال 1396 17:11
If some one needs expert view regarding running a blog after that i propose him/her to visit this
webpage, Keep up the good job.
Carlos Eduardo Veiga
دوشنبه یکم آبانماه سال 1396 21:05
We're a gaggle of volunteers and opening a new
scheme in our community. Your site provided us with valuable info to work on. You have performed a formidable activity and our entire group shall be
thankful to you.
Lelio Junior
دوشنبه یکم آبانماه سال 1396 06:38
It's going to be finish of mine day, however before end I am
reading this wonderful post to improve my knowledge.
well-known dating
شنبه بیست و نهم مهرماه سال 1396 15:24
Great site you have got here.. It's hard to find good quality writing like yours these days.

I truly appreciate people like you! Take care!!
Carlos Eduardo Correa da Veig
جمعه بیست و هشتم مهرماه سال 1396 14:42
Wow, superb blog layout! How long have you been blogging for?
you made blogging look easy. The overall look of your web site is
wonderful, let alone the content!
Itamar Serp
پنجشنبه بیست و هفتم مهرماه سال 1396 20:29
After I originally commented I seem to have clicked the -Notify
me when new comments are added- checkbox and from now on whenever a comment is added I
recieve four emails with the exact same comment.
Perhaps there is a means you can remove me from that service?
Thank you!
Lelio Vieira Carneiro Junior
دوشنبه بیست و چهارم مهرماه سال 1396 17:07
Link exchange is nothing else but it is simply placing the
other person's web site link on your page at appropriate place
and other person will also do same for you.
route travel
پنجشنبه سیزدهم مهرماه سال 1396 19:21
Hello it's me, I am also visiting this web page daily, this web site is really fastidious and the
users are actually sharing pleasant thoughts.
route travel
پنجشنبه سیزدهم مهرماه سال 1396 13:14
I always emailed this website post page to all my friends, as if like to read it next
my friends will too.
آموزش آشپزی
چهارشنبه پنجم مهرماه سال 1396 22:11
ممنون از وبلاگ خوبتون. به سایت ما هم حتما سر بزنید
How do you strengthen your Achilles tendon?
شنبه یکم مهرماه سال 1396 17:57
What's up Dear, are you truly visiting this web site regularly, if so after that you
will without doubt take fastidious experience.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30