تبلیغات
رندانه - گیاه پنیرک
بنام اهورا مزدا که هرچه داریم از اوست.به یادش باشید تا شما را یاور باشد.

گیاه پنیرک

نویسنده :کامران ریاضی
تاریخ:سه شنبه دوم تیرماه سال 1394-01:00

     
از مهم ترین اثرات گزارش شده ی گل پنیرک می توان به مواردی چون ضد درد، ضد التهاب، ضد عفونی کننده، قابض، ملین، ادرار آور، خلط آور و مقوی رحم اشاره کرد.
پنیرک

پنیرک با نام علمی Malva sylvestris در عربی خبازی نامیده می شود. گیاهی است علفی، به ارتفاع تا 60 سانتی متر و پایا. به صورت خودرو، در بسیاری از نقاط می روید و برای استفاده نیز کشت می گردد.

قسمت مورد استفاده ی پنیرک برگ و گل می باشند. البته در اکثر نواحی، گل پنیرک مورد استفاده قرا می گردد. این گیاه در ایران رویش ندارد و گونه ی نزدیک به آن به نام M.neglecta مورد استفاده قرار می گیرد. گونه ی موجود در ایران، به بلندی گونه ی اول نیست و به حالت تقریبا خوابیده است و حداکثر تا 40 سانتی متر مرتفع می شود. برگ ها دارای حالت دایره ای و دندانه دار و گل ها، بنفش رنگ و کوچک هستند.

قسمت مورد استفاده ی پنیرک در ایران، گل های بنفش رنگ خشک شده ی آن می باشد. محل رویش گیاه در ایران نواحی البرز، اطراف تهران، شمال ایران، آذربایجان، آستارا، اصفهان، نواحی مرکزی ایران، خراسان، دامغان، سمنان، جنوب ایران، کرمان، بلوچستان و سایر نقاط می باشند.

الف: گل پنیرک

ترکیبات مهمگل های پنیرک بیش از 10 درصد موسیلاژ دارند. این موسیلاژ در اثر هیدرولیز، تبدیل به گالاکتوز، آرابینوز، گلوکز، رامنوز و اسید گالاکتورونیک می شود. هم چنین گل های پنیرک حاوی مقدار کمی تانن و حدود یک دهم درصد لوکوآنتوسیانین ها و 7 درصد آنتوسیانین ها می باشد(نسبت به وزن خشک گل).

اثرات مهم

دم کرده ی گل ها به خاطر داشتن موسیلاژ، یکی از داروهای خوب ضد سرفه است. هم چنین به عنوان ضد نزله(زکام) و تورم دهان و گلو مصرف می شود. از سویی چون دارای خاصیت قابض ضعیف است، تا حدی به عنوان ضداسهال عمل می کند.

در طب عوام از خوراکی آن، به منظور مشکلات مثانه و به صورت ضماد موضعی در التیام زخم ها استفاده می شود. از رنگ آن(آنتوسیانین های آن)، برای مواد غذایی استفاده می شود.

پنیرک

طریقه و مقدار مصرف

تهیه چای: بر روی 2 گرم از گل ها، یک لیوان آب سرد ریخته و حداکثر 5 دقیقه می جوشانیم. هم چنین می توان بر روی همین مقدار گل، یک لیوان آب در حال جوشیدن ریخته و پس از 15 دقیقه، صاف نموده و میل کنیم.

نکات قابل توجه

1- اثرات گل پنیرک، عمدتا مربوط به موسیلاژ و آنتوسیانین آن است که یکی از مهم ترین داروهای ضد سرفه و مفید برای رفع گرفتگی صدا است.

2- بهتر است پس از صاف کردن دم کرده، گل را کمی فشار داد تا تمام موسیلاژ استخراج شده و تفاله را دور بریزیم.

3- هنگام تهیه ی فرآورده، نباید بیش از 5 دقیقه آن را بجوشانیم، چون باعث هیدرولیز موسیلاژ و کم اثر شدن محصول می شود.

4- در منابع جدید مصرف گیاه را برای درمان کم خونی، مفید گزارش نموده اند.

مهمترین اثرات گزارش شده گل پنیرک:

ضد درد، ضد التهاب، ضد عفونی کننده، قابض، ملین، ادرار آور، خلط آور و مقوی رحم.

ب: برگ پنیرک

ترکیبات مهمبرگ حاوی حدود 8 درصد موسیلاژ می باشد که پس از هیدرولیز، تولید قندهای آرابینوز، گلوکز، رامنوز، گالاکتوز و اسید گالاکتورونیک اسید می کند. هم چنین حاوی مقدار تانن و فلاونوئید است.

طریقه و مقدار مصرف

بر روی 5 گرم برگ، یک لیوان آب سرد ریخته مدت حدود 5 دقیقه می جوشانیم و یا بر روی همین مقدار برگ، یک لیوان آب در حال جوشیدن می ریزیم و بهتر است درب آن را بپوشانیم؛ آن گاه پس از 15 دقیقه صاف می کنیم. البته بهتر است محلول های سرد آن را، قبل از مصرف، کمی گرم کنیم. در صورتی که با هر بار مصرف، یک قاشق عسل به آن بیفزاییم، اثر آن قوی تر می شود. این میزان مصرف را می توان روزی سه تا چهار بار تکرار کرد.

اثرات مهم

اثرات مهم برگ پنیرک مشابه با گل های آن است؛ به ویژه جهت درمان تورم قسمت های بالای راه های تنفسی و گلو، تورم های روده ای – معدی، مناسب است.

داروهای گیاهی

برگ پنیرک به عنوان یکی از گیاهان مؤثر در عوارض سرماخوردگی به ویژه سرفه، در تعداد زیادی از فرمولاسیون های سرماخوردگی، مخلوط با گیاهان دیگر وجود دارد.

عوارض جانبی

تاکنون عوارضی از مصرف گل و یا برگ پنیرک گزارش نشده است.

نکات قابل توجه

1- گیاه پنیرک موجود در ایران(Malva neglecta)، از نظر خواص دارویی مشابه با پنیرک موجود در نقاط دیگر دنیا است. این دو گونه گیاه از یک جنسی هستند که شرح آن داده شده است.

2- خواص گل و برگ پنیرک، نزدیک به هم است؛ ولی اثرات گل به دلیل داشتن آنتوسیانین و لکوآنتوسیانین ها، کامل ترمی باشد.

3- برای استفاده از خواص کامل پنیرک، می توان مخلوطی از گل و برگ آن را مورد استفاده قرار داد.

4- چون اثرات پنیرک با گل ختمی هم جهت است، می توان از مخلوط گل پنیرک و گل ختمی جهت تهیه ی موسیلاژ مربوطه، به ویژه در سرماخوردگی، تسکین سرفه به عنوان خلط آور و رفع گرفتگی صدا استفاده کرد.

5- برای جمع آوری گل ها، بهتر است در زمان باز شدن گل ها که اکثرا در تابستان است، این کار صورت گیرد، جمع آوری برگ ها در فصل بهار باید صورت گیرد.

6- در بازار ایران، فقط گل پنیرک به صورت خشک شده(بنفش رنگ) وجود دارد که می توان طبق روش ذکر شده، از آن استفاده کرد.

پنیرک

پنیرک در طب سنتی

از نظر طب سنتی گیاه پنیرک را معتدل می ‌دانند، اخلاط غلیظ را رقیق و اخلاط خیلی رقیق را معتدل می‌ کند. ساییدگی برگ آن برای شکستگی اعضاء مفید است، ترکیب آن با روغن زیتون برای سوختگی و عقرب ‌گزیدگی مفید است، دم کرده ی ساقه و برگ آن با شکر، گرفتگی صدا را برطرف می‌ سازد.

در درمان التهاب ‌های تنفسی و جوش ‌های پوستی کاربرد دارد، دارای ویتامین A و B و C است و در درمان بیماری ‌های کلیه و مثانه بسیار مؤثر است، ضدسرفه و مرهم سینه است.

برگ و ریشه پنیرک اگر به شکل ضماد درآید و روی دمل و یا کورک قرار گیرد باعث می ‌شود تا بسیار سریع سر باز کنند.

جوشانده ی آن برای عفونت ‌های مثانه، اسهال خونی و سرفه‌ های شدید موثر و مفید است، دم کرده ی آن برای کسانی که دچار یبوست و دارای معده و روده‌ های تنبلی هستند، توصیه می ‌شود.

در درمان برونشیت و استفراغ نیز استفاده می‌ شود، به صورت غرغره در رفع تحریکات مخاط دهان و درد گلو اثر مفیدی دارد و همچنین برای رفع سوزش مجرای ادرار مفید است.

برای رفع جوش‌های صورت نیز می ‌توان از پنیرک استفاده کرد ضمن این که درد و ناراحتی‌ های محل جوش را تسکین می ‌دهد و به صورت کمپرس یا لوسیون در درمان سوختگی‌ ها موثر است.

برگ پنیرک به عنوان یکی از گیاهان مؤثر در عوارض سرماخوردگی به ویژه

سرفه، در تعداد زیادی از فرمولاسیون های سرماخوردگی، مخلوط با گیاهان

دیگر وجود دارد

در هندوستان از گیاه پنیرک به عنوان داروی لعابدار نرم‌ کننده و خنک‌ کننده استفاده می‌ شود، 300 گرم برگ خشک پنیرک را در یک لیتر آب می‌ جوشانند و به عنوان مسکن می‌ خورند.

استعمال جوشانده آن به صورت کمپرس گرم و حمام، در رفع ناراحتی‌ های بواسیر، بعضی تومورها، ورم پلک چشم و غیره بین مردم معمول است.

از جوشاندن گل و برگ آن در نیم لیتر آب، محلولی به دست می ‌آید که اثر نرم‌ کننده در پوست بدن دارد و به صورت لوسیون مالیدن بر روی پوست، آرامش و نرمی خاصی به افرادی که دارای پوست حساس و لطیف هستند می ‌بخشد.

برای تسکین ناراحتی‌های ناشی از تابش گرمای خورشید و آفتاب ‌زدگی، جوشانده 500 گرم گل یا ریشه گیاه را در یک لیتر آب تهیه کرده و پس از صاف کردن به ملایمت در محل سوختگی می ‌مالند.

برای رفع سردردهای یک طرفه شدید، دل پیچه، ورم لوزه‌ها، درد گلو و آنژین اثر مفید دارد.


گیاهی است که به حالات خودرو در جنگلها و اراضی غیر مزروع می روید و از ارتفاع آن تا شصت سانتی متر میرسد. ریشه های آبدار و سفید رنگی دارد و ساقه آن استوانه ای شکل وراست است. برگهای آن بزرگ و دارای دم برگ است و گلهای ان به رنگ گلی مایل به بنفش و دارای خصوص تیره است این گلها پس از خشک شدن به رنگ آبی در می آیند در کاشان به این گیاه مولجه می گویند.

 

خواص درمانی:

پنیرک حاوی موسیلاژ( لعاب نباتی) و ویتامین های a , b , c است از برگ و گل این گیاه در طب استفاده می شود پنیرک ضد سرفه و مرهم سینه است خاصیت مسهلی و نرم کننده دارد دم کرده آن برای کسانی که دچار یبوست و دارای معده و روده های تنبلی هستند توصیه می شود.

 

جوشانده آن باری عفونتهای مثانه و اسهال خونی و سرفه های شدید مفید و موثر است. برگ و ریشه پنیرک را اگر به شکل ضماد در آورید و روی دمل و یا کورک بگذارید فورا سر باز می کند چون خاصیت مسهلی دارد و برای ورم مجاری گوارش و ادرار مفید است.


برگ‌های آن این گیاه خودرو و حالت دایره ای و دندانه دار دارد و گل‌های آن بنفش رنگ و کوچک هستند . از لحاظ شکل ظاهری به گل ختمی بسیار شبیه می‌باشد و از لحاظ خواص نیز به آن نزدیک است.

قسمت مورد استفاده گیاه پنیرک، برگ وگل آن می‌باشد .

خواص گل و برگ پنیرک نزدیک بهم است ؛ ولی اثرات گل آن به دلیل داشتن آنتوسیانین و لکو آنتوسیانین‌ها کامل تر می‌باشد.

جمع آوری برگهای پنیرک در فصل بهار و جمع آوری گل ها در تابستان صورت می‌گیرد.

این گیاه در ایران در نواحی البرز ،کرج، آذربایجان ، خراسان و شیراز دیده شده است.

خواص درمانی :

تاثیر بر روی دستگاه ادراری و تناسلی:

 • دمنوش گل پنیرک ادرار آور است.
 • مقوی رحم می‌باشد.
 • دارای ویتامین A  وB  وC است و درمان بیماری‌های کلیه ومثانه بسیار موثر است.
 • برای سوزش مجاری ادراری مفید است.
 • دمنوش آن برای عفونت مثانه موثر است.

تاثیر بر روی غدد:

 • دمنوش پنیرک در سلامت کبد و پاک کردن آن موثر است.
 • برای درمان یرقان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تاثیر بر روی دستگاه تنفسی :

 • دمنوش گل‌های پنیرک به خاطر داشتن موسیلاژ، یکی از داروهای خوب ضد سرفه است.
 • برای رفع زکام به کار می‌رود.
 • تورم دهان و گلو را برطرف می‌سازد.
 • دمنوش ساقه و برگ آن ، گرفتگی صدا را برطرف می‌کند .

تاثیر بر وری دستگاه گوارش:

 • دمنوش پنیرک به عنوان ضد اسهال عمل می‌کند.
 • ملین است ویبوست را برطرف می‌سازد.
 • خلط آور است.
 • دمنوش گل پنیرک ، تورم‌های روده‌ای و معده‌ای را رفع می‌کند.
 • استعمال جوشانده آن به صورت کمپرس گرم و حمام در رفع ناراحتی‌های بواسیر ، بعضی تومورها، ورم  پلک چشم و غیره موثر است.
 • در درمان دلپیچه کمک می‌کند.

تاثیر بر روی پوست:

 • دمنوش پنیرک در درمان جوش‌های پوستی کاربرد دارد .
 • از دمنوش غلیظ آن که اثر نرم کننده پوست بدن را دارد به صورت لوسیون استفاده می‌شود.

خواص دیگر :

 • ترکیب پودر خشک شده پنیرک با روغن زنجبیل ، یک مسکن قوی برای درد می‌باشد.
 • موارد منع مصرف و عوارض جانبی
 • عوارض خاصی برای آن ذکر نشده است اما از استفاده زیاد آن باید خودداری کرد .

طبیعت

از نظر طب سنتی ، گیاه پنیرک را معتدل و تا حدودی سرد و تر می‌دانند.

طرز تهیه

یک قاشق غذاخوری ، گل پنیرک را به همراه یک لیوان آب جوش داخل قوری بریزید و به مدت ده دقیقه آن را بر روی شعله غیر مستقیم قرار دهید و پس از صاف کردن با عسل یا نبات مخلوط کنید و میل نمایید . میزان مصرف آن یک لیوان در روز می‌باشد.

برای استفاده از خواص کامل پنیرک ،می‌توان مخلوطی از گل و برگ آن را مورد استفاده قرار داد .

چون اثرات پنیرک با گل ختمی شباهت زیادی دارد، می‌توان از مخلوط گل پنیرک و گل ختمی برای تهیه دمنوش استفاده کرد.


نام تیره:Malvaceae

نام فارسی: پنیرک صحرایی

نام انگلیسی:Common mallow

گیاهی است دو ساله تا پایا و ندرتاً یک ساله، بوسیله بذر تکثیر و انتشار می‌یابد. گیاه هرز مکان‌های خشک و آفتابی است. به خاک‌های غنی از مواد غذایی و غنی از هوموس، لومی و شنی احتیاج دارد.

دوره رویش: بهار تا پاییز

برگ‌ها کوتیلدونی:قلبی شکل، پایه بلند، لبه پایینی قلبی در قسمت پایه

برگ‌های شاخه: متناوب، مدور-قلوه‌ای شکل، لوب دار پنجه‌ای، ۷-۳ لوب با چین‌های بی قاعده، در رگبرگ‌ها دارای کرک، برگ دم بلند

ساقه: افراشته، راست، منشعب، کرک دار، قسمت پایین ساقه چوبی، بلندی ساقه ۱۲۰-۲۵ سانتی متر

گل: مجتمع در دسته‌های ۶-۲ عددی جانبی، جام گل بلند ۵/۲-۳ سانتی متر، ۴-۳ برابر درازتر از کاسه گل، عمیقاً حاشیه دار، به رنگ ارغوانی با نوارهای طولی تیره

دوره گلدهی: اواخر بهار تا پاییز

مشخصات دانه:گرد با یک شکاف ضعیف، سطح پشتی راست، لبه‌ها پهن گرد، سطوح جانبی صاف تا برامده، دانه خاکستری قهوه‌ای با شیارهای ظریف، درازای دانه ۶/۱-۹/۱میلی متر، دانه‌ها به تعداد ۹ تا ۱۱ عدد در میوه‌ای با شکل ظاهری گرد دیسک مانند با یک شکاف که سطح پشتی آن پوشیده از حفره‌های مشبک و دندانه‌ای، سطوح جانبی دارای دندانه‌های صاف تا ضعیف.

مناطق انتشار در ایران:

اطراف تهران، آذربایجان، اراک، فارس، کرمان، ارومیه، اصفهان، تربت حیدریه، بروجرد،کبیر کوه ایلام

پنیرک گیاهی است یک ساله زمستانه یا دوساله با ساقه‌های نیمه خوابیده به ارتفاع ۵۰-۱۰ سانتیمتر، برگهای آن دارای دمبرگ طویل و پهنک قلبی شکل به طول ۸-۲ سانتیمتر بوده و دارای ۷-۵ لوب غیر واضح است.جام گل گلبرگهای پنیرک پیوسته بوده به رنگ سفید تا صورتی کمرنگ و به درازای دو برابر کاسه گل است.

میوه پنیرک فندقه‌است که به شکل تیوپ قاچدار (برچه دار) بوده و در مرحله رسیدن باز شده و بذر خود را رها می‌کند.

گونههای دیگر پنیرک که به عنوانه علف هرز مطرح هستند شامل: M.sylvestris و M.montana و M.parviflora و M.rotundifolia

پنیرک از علفهای هرز مزارع پنبه، چغندر قند و سبزی و صیفی است.

خواص درمانی

مداوای مجاری فوقانی تنفسی. درمان معده و روده. ملین و خلط‌آور می‌باشد.

در ترکی آذربایجانی به آن اَمَن کوُمَنجی əmənkömənci و در ترکی ترکیه به آن اَبَ گوُمَجی ebegümeci گویند

پنیرک از گیاهان مقوی سینه است و همراه شقایق و پاخر و غیره به همین منظور به مصرف می­رسد.

برخی از مولفین تاکید می­کنند که استفاده مکرر ممکن است به دلیل خاصیت ضعیف بالابری فشار خون التیام زخم ها به تعویق بیفتد.

طبیعت آن کمی سرد و تر است و عده ای آن را معتدل می دانند.

خواص درمانی:

      30 گرم از آن گیاه را در یک لیتر آب جوش دم کنید و آب صاف کرده آن را به مرور بنوشید. اعتدال دهنده و ملین و نرم کننده و خشک کننده وتب بر است، خشونت صدا را که ناشی از حرارت و خشکی باشد را مداوا می کند ، انسداد مجاری کبد را باز می کند، موجب ازدیاد ترشح ادرار و شیر می شود ، برای درمان یرقان و زخم معده و سوزش مجاری ادراری مفید است.

      این گیاه به شکل ضماد در استعمال خارجی برای رفع التهابات پوست مصرف می شود.

برگ پنیرک

خواص درمانی:

      نشستن در آب دم کرده آن برای نرم کردن ورم های مقعد و استحکام عضلات رحم نافع است.

      ضماد سائیده برگ آن برای شکستگی اعضا و تحلیل ورم های گرم و گزیدگی زنبور مفید است.

      اگر بکوبید و با روغن زیتون مخلوط کنید و ضماد نمائید ، برای رفع سوختگی از آتش و باد سرخ و گزیدگی عقرب نافع است.

گل پنیرک

خواص درمانی:

      10 گرم از آن را در یک لیتر آب جوش دم کنید و هر صبح و ظهر و شب هربار یک فنجان از آب صاف کرده آن را بنوشید. سینه را نرم می کند و سرفه رت تسکین می دهد.

      با آب جوشانده آن قرقره کنید و دهان شویه نمایید ، بسیار نافع است

تخم پنیرک

طبیعت آن سرد و تر است.

خواص درمانی:

      20 گرم آن را بخورید. برای تسکین سرفه های گرم و خشک و رفع گزفتگی آواز و تقویت روده ها و لینت شکم و زخم کلیه و مثانه مفید است.

      ضماد ان برای رفع ناراحتی از گزیدن زنبور مفید است.

      ضماد آن با جو پوست کنده برای رفع ورم های گرم و دردناک و سفت نافع است.

هشدار: برای معده های ضعیف مضر است و مصلح آن رب میوه یا کمپوت میوه است.

پنیرك در شیراز «خطمی»، «نان كلاغ» و در گیلان «پین دیره» نامیده می‌شود. در كتب طب سنتی انواع آن را با نام «خبازی»، «خیرو» و «ملوخیا» ذكر می‌كنند. به هندی نیز برخی گونه پنیرك را «خبازی» و «خباجی» می‌نامند. به فرانسوی به انواع آن noegamarF و evuaM و به انگلیسیwollaM گویند. در ایران دو گونه از آن می‌روید پنیرك كبیر و پنیرك صغیر.

پنیرك كبیر

در فارسی پنیرك و در كتب طب سنتی به آن «خطمی» گویند. گیاهی است علفی پایایا دوساله، بلندی آن 08 -04 سانتی‌متر و گل‌های آن درشت است.
در ماه‌های اردیبهشت تا تیر ماه به رنگ قرمز مایل به بنفش ظاهر می‌شود. ریشه‌های آبدار و سفیدرنگی دارد و ساقه آن استوانه‌ای شكل و راست است. برگ‌های بزرگ و دارای دم برگ است. گل‌های آن پس از خشك شدن به رنگ آبی درمی‌آیند.

پنیرك صغیر

از نظر ارتفاع، برگ و گل در تمام قسمت‌ها كوچك‌تر از پنیرك كبیر است. گل‌های آن سفید با رگه‌های قرمز یا قرمز ارغوانی است. در بیشتر نقاط ایران می‌رویند از جمله در دامنه‌های البرز، اطراف تهران، شمال ایران، قوچان، شیراز، كرمان، اصفهان، دلیجان، خراسان، بلوچستان، اراك، سمنان، جزیره قشم، آذربایجان و دیگر نواحی می‌رویند.
پنیرك گیاه خودرویی است و پرورش آن چندان كار سختی نیست. این گیاه به طور وسیعی در مكان‌های خشك و آفتابی می‌روید. از نظر طب سنتی گیاه پنیرك را معتدل می‌دانند. اخلاط غلیظ را رقیق و اخلاط خیلی رقیق را معتدل می‌كند. ساییدگی برگ آن برای شكستگی اعضاء نافع است. تركیب آن با روغن زیتون برای سوختگی و عقرب‌گزیدگی مفید است. دم كرده ساقه و برگ آن با شكر، گرفتگی صدا را برطرف می‌سازد. در درمان التهاب‌های تنفسی و جوش‌های پوستی كاربرد دارد. دارای ویتامین A و B و C است و در درمان بیماری‌های كلیه و مثانه بسیار مؤثر است. ضدسرفه و مرهم سینه است.
برگ وریشه پنیرك اگر به شكل ضماد درآید و روی دمل و یا كورك قرار گیرد باعث می‌شود تا فوراً سرباز كنند. جوشانده آن برای عفونت‌های مثانه، اسهال خونی و سرفه‌های شدید موثر و مفید است. دم كرده آن برای كسانی كه دچار یبوست و دارای معده و روده‌های تنبلی هستند، توصیه می‌شود. در درمان برونشیت و استفراغ نیز استفاده می‌شود. به صورت غرغره در رفع تحریكات مخاط دهان و درد گلو اثر مفیدی دارد و همچنین برای رفع سوزش مجرای ادرار مفید است.
برای رفع جوش‌های صورت نیز می‌توان از پنیرك استفاده كرد ضمن اینكه درد و ناراحتی‌های محل جوش را تسكین می‌دهد و به صورت كمپرس یا لوسیون در درمان سوختگی‌ها موثر است. در هندوستان از گیاه پنیرك به عنوان داروی لعابدار نرم‌كننده و خنك‌كننده استفاده می‌شود، 003 گرم برگ خشك پنیرك را در یك لیتر آب می‌جوشانند و به عنوان مسكن می‌خورند. استعمال جوشانده آن به صورت كمپرس گرم و حمام، در رفع ناراحتی‌های بواسیر، بعضی تومورها، ورم پلك چشم و غیره بین مردم معمول است.
از جوشاندن گل و برگ آن در نیم لیتر آب، محلولی به دست می‌آید كه اثر نرم‌كننده در پوست بدن دارد و به صورت لوسیون مالیدن بر روی پوست، آرامش و نرمی خاصی به افرادی كه دارای پوست حساس و لطیف دارند می‌بخشد. برای تسكین ناراحتی‌های ناشی از تابش گرمای خورشید و آفتاب‌زدگی، جوشانده 005 گرم گل یا ریشه گیاه را در یك لیتر آب تهیه كرده و پس از صاف كردن به ملایمت در محل سوختگی می‌مالند، برای رفع سردردهای یك طرفه شدید، دل پیچه، ورم لوزه‌ها، درد گلو و آنژین اثر مفید دارد.
سرده پنیرک گیاهانی مانند ختمی و برخی علف های هرز را هم جزو گونه های خود دارد.که خواص طبی همه آنها دریک راستا است.اما اینجا منظور پنیرک بیابانی است که گل های ریز بنفش با رگه ها و لبه های ارغوانی دارد و بعد از خشک شدن بنفش می گردد.شاخه های نیمه خوابیده و دانه های گرد و برگ های دندانه دار دارد.خواصی که نام بردیم فقط مربوط به گل های آنست.دقت کنیم پنیرک کاشتنی مرطوب تر از نوع بیابانی است. گل این گیاه خواص طبی خوبی دارد و ریز و بنفش رنگ است داروی خوبی برای یبوست روده ها و خشکی مزاج است.طبع سرد و تر دارد.در یبوست نوع صفراوی خصوصا در افراد گرم و خشک بسیار عالی است.یک قاشق پودر آن را به آب سرد اضافه کرده 20 دقیقه صبر میکنیم سپس صاف کرده شکر قرمز زده و مایع بسیار خوشرنگ حاصل را میل میکنیم.در کرمان برای شکستن حرارت بدن در تابستان ازین شربت استفاده میشود.این شربت برای سرفه های خشک و حساسیتی و سوزش ادارار هر 8 ساعت یکبار تجویز می گردد.دقت کنیم فاصله استفاده از ان نباید کمتر از 6 ساعت باشد.این دارو جایگزین مناسبی برای سیلاکس (سنا با زیره یا گشنیز یا...)است. و عوارض سنا را هم ندارد.اما دقت کنیم در معده های سرد باعث سستی معده می گردد و حتما باید با شکر یا عسل میل شود.این گیاه بسته به مزاج شخص برای تقویت گوارش-گرفتگی صدا-ازدیاد شیر-فرونشاندن تب و حرارت-رفع یبوست التهابی-رفع التهابات-سینوزیت خوبست.معمولا چند ساعت بعد غذا استفاده شده و مصلح سردی زیاد آن شکر است.
استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: گل پنیرک ضد درد، ضد التهاب، ضد سرفه و رفع کننده گرفتگی صداست.

فراز مجاز در گفت‌‌وگو با فارس (توانا) اظهار داشت: گل پنیرک گیاهی است که در طب سنتی کاربرد فراوان دارد این گیاه به صورت خودرو رشد می‌کند و در برخی از مناطق این گیاه را کشت می‌کنند.

وی ادامه داد: گل پنیرک در دنیا مصارف زیادی دارد البته بیشتر به دلیل موسیلاز و مواد لعاب‌داری که در گل پنیرک وجود دارد از آن استفاده می‌کنند و در مجموع ۱۰ درصد از این گیاه را مواد لعاب‌دار تشکیل می‌دهد.

استاد داروسازی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی بیان داشت: از خواص مهم گل پنیرک می‌توان به ضد سرفه، ضد عفونت، ضد سرماخوردگی و ناراحتی‌های گلو و دهان اشاره کرد.

مجاز عنوان کرد: در طب سنتی گل پنیرک اثرات ضداسهالی خوبی دارد و می‌توان ۲ تا ۳ گرم از این گیاه را به صورت دم کردنی استفاده کرد. البته از جوشیدن این گیاه باید پرهیز کرد چرا که موجب از بین رفتن مواد لعاب‌دار و موسیلازی گل پنیرک شده و ترکیبات آن تغییر پیدا می‌کند.

وی با اشاره به اینکه گل پنیرکی که در ایران استفاده می‌شود مشابه گیاه اروپایی است، بیان کرد: در اصل گل پنیرک در کشورهای اروپایی کشت می‌شود و گیاهی که در ایران به عنوان گل پنیرک در عطاری‌ها به فروش می‌رسد مشابه نوع اروپایی است و خواص آن را دارد.

مجاز اظهار کرد: برگهای گیاه گل پنیرک خاصیت بیشتری دارد و ترکیبات رنگی مفیدی در آن وجود ددارد. گل پنیرک خلط‌آور و رفع‌کننده گرفتگی صداست همچنین این گیاه ضد درد، ضد التهاب، ضد برونشیز است.

پنیرک، گیاهی است علفی، به ارتفاع تا 60 سانتی متر به صورت خودرو، در بسیاری از نقاط می روید و برای استفاده نیز کشت می گردد.

قسمت مورد استفاده ی پنیرک برگ و گل می باشند. البته در اکثر نواحی، گل پنیرک مورد استفاده قرا می گردد.

گل های پنیرک بیش از 10 درصد موسیلاژ دارند.

هم چنین گل های پنیرک حاوی مقدار کمی تانن و حدود یک دهم درصد لوکوآنتوسیانین ها و 7 درصد آنتوسیانین ها می باشد.

اثرات مهم

دم کرده ی گل ها یکی از داروهای خوب ضد سرفه است. هم چنین به عنوان ضد زکام و تورم دهان و گلو مصرف می شود. از سویی چون دارای خاصیت قابض ضعیف است، تا حدی به عنوان ضداسهال عمل می کند.

در طب عوام از خوراکی آن، به منظور مشکلات مثانه و به صورت ضماد موضعی در التیام زخم ها استفاده می شود. از رنگ آنبرای مواد غذایی استفاده می شود.

طریقه و مقدار مصرف

تهیه چای:  بر روی 2 گرم از گل ها، یک گیلاس آب سرد ریخته و حداکثر 5 دقیقه می جوشانیم. هم چنین می توان بر روی همین مقدار گل، یک گیلاس آب در حال جوشیدن ریخته و پس از 15 دقیقه، صاف نموده و میل کنیم.

نکات قابل توجه

اثرات گل پنیرک، عمدتا مربوط به موسیلاژ و آنتوسیانین آن است که یکی از مهم ترین داروهای ضد سرفه و مفید برای رفع گرفتگی صدا است.

بهتر است پس از صاف کردن دم کرده، گل را کمی فشار داد تا تمام موسیلاژ استخراج شده و تفاله را دور بریزیم.

هنگام تهیه ی فرآورده، نباید بیش از 5 دقیقه آن را بجوشانیم، چون باعث هیدرولیز موسیلاژ و کم اثر شدن محصول می شود.

در منابع جدید، مصرف گیاه را برای درمان کم خونی، مفید گزارش نموده اند.

مهمترین اثرات گزارش شده گل پنیرک:

ضد درد، ضد التهاب، ضد عفونی کننده، قابض، ملین، ادرار آور، خلط آور و مقوی رحم.

 

اثرات مهم برگ پنیرک مشابه با گل های آن است؛ به ویژه جهت درمان تورم قسمت های بالای راه های تنفسی و گلو، تورم های روده ای – معدی، مناسب است.

داروهای گیاهی

برگ پنیرک به عنوان یکی از گیاهان مؤثر در عوارض سرماخوردگی به ویژه سرفه، در تعداد زیادی از فرمولاسیون های سرماخوردگی، مخلوط با گیاهان دیگر وجود دارد.

تاکنون عوارضی از مصرف گل و یا برگ پنیرک گزارش نشده است.

برگ و ریشه پنیرک اگر به شکل ضماد درآید و روی دمل و یا کورک قرار گیرد باعث می ‌شود تا بسیار سریع سر باز کنند.

جوشانده ی آن برای عفونت ‌های مثانه، اسهال خونی و سرفه‌ های شدید موثر و مفید است، دم کرده ی آن برای کسانی که دچار یبوست و دارای معده و روده‌ های تنبلی هستند، توصیه می ‌شود.

در درمان برونشیت و استفراغ نیز استفاده می‌ شود، به صورت غرغره در رفع تحریکات مخاط دهان و درد گلو اثر مفیدی دارد و همچنین برای رفع سوزش مجرای ادرار مفید است.

برای رفع جوش‌های صورت نیز می ‌توان از پنیرک استفاده کرد ضمن این که درد و ناراحتی‌ های محل جوش را تسکین می ‌دهد و به صورت کمپرس یا لوسیون در درمان سوختگی‌ ها موثر است.

برگ پنیرک به عنوان یکی از گیاهان مؤثر در عوارض سرماخوردگی به ویژه

سرفه، در تعداد زیادی از فرمولاسیون های سرماخوردگی، مخلوط با گیاهان

دیگر وجود دارد

در هندوستان از گیاه پنیرک به عنوان داروی لعابدار نرم‌ کننده و خنک‌ کننده استفاده می‌ شود، 300 گرم برگ خشک پنیرک را در یک لیتر آب می‌ جوشانند و به عنوان مسکن می‌ خورند.

استعمال جوشانده آن به صورت کمپرس گرم و حمام، در رفع ناراحتی‌ های بواسیر، بعضی تومورها، ورم پلک چشم و غیره بین مردم معمول است.

از جوشاندن گل و برگ آن در نیم لیتر آب، محلولی به دست می ‌آید که اثر نرم‌ کننده در پوست بدن دارد و به صورت لوسیون مالیدن بر روی پوست، آرامش و نرمی خاصی به افرادی که دارای پوست حساس و لطیف هستند می ‌بخشد.

برای تسکین ناراحتی‌های ناشی از تابش گرمای خورشید و آفتاب ‌زدگی، جوشانده 500 گرم گل یا ریشه گیاه را در یک لیتر آب تهیه کرده و پس از صاف کردن به ملایمت در محل سوختگی می ‌مالند.

برای رفع سردردهای یک طرفه شدید، دل پیچه، ورم لوزه‌ها، درد گلو و آنژین اثر مفید دارد.

در ژاپن به این گیاه wasami میگویند.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
bac si phu khoa
شنبه نوزدهم مردادماه سال 1398 17:43
At this time it sounds like Wordpress is the best blogging
platform available right now. (from what I've read) Is that what
you're using on your blog?
http://canadianopharmacy.com/
پنجشنبه دهم مردادماه سال 1398 12:10

You actually mentioned that exceptionally well.
best canadian mail order pharmacies drugstore online reviews best canadian mail order pharmacies canadian pharmacies-24h canada medication canadianpharmacy canadian online pharmacies canada medication canadian pharmacies shipping to usa canadianpharmacyusa24h is it legal
עליית מסת שריר
جمعه چهارم مردادماه سال 1398 13:41
What's up friends, its enormous post concerning educationand completely explained,
keep it up all the time.
איך לבנות מסת שריר
سه شنبه یکم مردادماه سال 1398 14:40
Spot on with this write-up, I absolutely believe that this web site needs a lot more attention. I'll probably be
returning to read through more, thanks for the info!
Buy cialis online
دوشنبه سوم تیرماه سال 1398 09:59

Wow a lot of wonderful data.
generic cialis at the pharmacy price cialis per pill cialis generico lilly if a woman takes a mans cialis cialis bula cialis professional from usa buy name brand cialis on line canada discount drugs cialis cialis daily reviews cialis para que sirve
http://herestmod.strikingly.com/
یکشنبه دوم تیرماه سال 1398 18:00

You suggested it fantastically!
cialis kaufen cialis rezeptfrei estudios de cialis genricos acheter cialis kamagra walgreens price for cialis cialis daily where cheapest cialis cialis australia org price cialis per pill can i take cialis and ecstasy
http://siemebadg.strikingly.com/
یکشنبه دوم تیرماه سال 1398 03:26

You actually said that fantastically.
cialis tadalafil cialis per paypa cialis 20 mg cut in half overnight cialis tadalafil weblink price cialis cialis 10 doctissimo warnings for cialis enter site natural cialis buy generic cialis cialis 5 mg
http://bronniri.strikingly.com/
شنبه یکم تیرماه سال 1398 10:20

Regards. I like it.
generico cialis mexico buy generic cialis i recommend cialis generico cialis 5 effetti collaterali cialis from canada cialis generico milano cialis taglich generic cialis 20mg tablets cialis 5mg viagra vs cialis vs levitra
order cialis
جمعه سی و یکم خردادماه سال 1398 18:15

Fantastic write ups. Thanks!
click here cialis daily uk cialis for bph chinese cialis 50 mg cialis sicuro in linea cialis 20mg preis cf cialis generico trusted tabled cialis softabs buying cialis on internet cialis from canada comprar cialis 10 espa241a
Buy generic cialis
جمعه سی و یکم خردادماه سال 1398 02:45

Regards, Ample content!

where to buy cialis in ontario cialis uk cialis purchasing we use it cialis online store order cialis from india cialis baratos compran uk cialis 5 mg schweiz cialis baratos compran uk purchase once a day cialis viagra or cialis
http://abulne.strikingly.com/
پنجشنبه سی ام خردادماه سال 1398 06:32

Reliable stuff. Kudos!
cialis cost cialis official site generic cialis soft gels canadian drugs generic cialis click now cialis from canada free cialis are there generic cialis order a sample of cialis generic low dose cialis we choice cialis pfizer india
Cialis online
چهارشنبه بیست و نهم خردادماه سال 1398 15:39

Amazing postings, Thanks!
cialis qualitat brand cialis nl cialis prices in england cialis tablets australia get cheap cialis estudios de cialis genricos cialis canada on line cialis dose 30mg dosagem ideal cialis side effects of cialis
http://giomulters.strikingly.com/
سه شنبه بیست و هشتم خردادماه سال 1398 00:37

You've made your stand extremely effectively!.
how does cialis work buy original cialis tesco price cialis miglior cialis generico cialis pills in singapore enter site very cheap cialis cialis diario compra we choice cialis pfizer india bulk cialis cialis usa cost
cialis kamagra levitra
دوشنبه بیست و هفتم خردادماه سال 1398 09:50

Very good write ups, Thanks a lot.
cialis for sale bulk cialis cialis tadalafil get cheap cialis buy generic cialis cialis manufacturer coupon we use it 50 mg cialis dose buy cialis sample pack tadalafil tablets cialis canada on line
http://jeuscenig.strikingly.com/
یکشنبه بیست و ششم خردادماه سال 1398 20:21

Fantastic facts. Regards.
cialis 10mg prix pharmaci cialis in sconto how to buy cialis online usa generic cialis pro generic cialis cialis dose 30mg cialis coupons low dose cialis blood pressure cialis 5 mg buy generic cialis 20mg tablets
http://primpassa.strikingly.com/
یکشنبه بیست و ششم خردادماه سال 1398 05:44

Valuable write ups. Thank you!
cialis australian price cialis qualitat preis cialis 20mg schweiz cialis 20 mg cost we recommend cialis info cialis 20mg prix en pharmacie try it no rx cialis buying cialis in colombia cialis per paypa cialis canada
medication cialis
شنبه بیست و پنجم خردادماه سال 1398 16:07

Tips clearly considered!.
acquistare cialis internet how do cialis pills work non 5 mg cialis generici where to buy cialis in ontario cialis without a doctor's prescription 5 mg cialis coupon printable cialis taglich il cialis quanto costa where to buy cialis in ontario the best choice cialis woman
Cialis canada
جمعه بیست و چهارم خردادماه سال 1398 11:25

You made your point.
we choice cialis uk fast cialis online generic cialis soft gels viagra vs cialis female cialis no prescription cialis online we choice free trial of cialis free generic cialis cialis for daily use purchasing cialis on the internet
carmellabackhouse.Wikidot.com
پنجشنبه بیست و سوم خردادماه سال 1398 21:07
Mіnimizе codfish fillets into smaller piecеs.
Cialis 20 mg
پنجشنبه بیست و سوم خردادماه سال 1398 20:49

Nicely put. Regards!
tadalafil 20mg buying cialis in colombia generic for cialis buying brand cialis online prezzo di cialis in bulgaria safe dosage for cialis wow look it cialis mexico prix cialis once a da viagra or cialis cialis uk next day
Kandace
پنجشنبه بیست و سوم خردادماه سال 1398 20:21
Dust codfiѕh bаlls with flour, shakіng off extra.
Cialis canada
پنجشنبه بیست و سوم خردادماه سال 1398 07:54

You revealed this superbly!
prescription doctor cialis cialis lowest price cialis prezzo di mercato cialis online deutschland free cialis legalidad de comprar cialis cialis alternative cialis taglich how much does a cialis cost cialis en 24 hora
http://brocktapia5939.wikidot.com/blog:1
پنجشنبه بیست و سوم خردادماه سال 1398 07:52
Cіnnamon might help forstall and manage Sort 2
diabetes.
berthalinkous654.wapgem.com
پنجشنبه بیست و سوم خردادماه سال 1398 02:13
Ϝor one, the soil ddid not copme froom Mɑrs.
renefreeland85633.wordpress.com
پنجشنبه بیست و سوم خردادماه سال 1398 02:01
Brеaking your eggs nto your pan from an awesome height.
maxwellchirnside.hatenablog.com
پنجشنبه بیست و سوم خردادماه سال 1398 01:43
Codfish did FULL songs ᴡith simply his mouth.
https://Kristofergalway.Hatenablog.com/
چهارشنبه بیست و دوم خردادماه سال 1398 18:50
Small potatoes are no smɑll potatoes!
https://carsondonohue1454.wordpress.com/2019/01/19/10-great-apps-to-convert-audio-video-recordsdata-in-linux
سه شنبه بیست و یکم خردادماه سال 1398 18:05
Drain tһe codfish and pat dry with paper towels.
juliennesiebenhaar.wikidot.com
سه شنبه بیست و یکم خردادماه سال 1398 12:20
Bermսdian tradition iѕ Codfish and Potatoes.
ellenmajors35.hatenablog.com
سه شنبه بیست و یکم خردادماه سال 1398 03:05
Now the mixture is abl tto make your cߋdfish balls.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30