تبلیغات
رندانه - خرمالو میوه جادوئی
بنام اهورا مزدا که هرچه داریم از اوست.به یادش باشید تا شما را یاور باشد.

خرمالو میوه جادوئی

نویسنده :کامران ریاضی
تاریخ:پنجشنبه بیست و هفتم آذرماه سال 1393-00:50

خرمالو با نام علمی Ebenaceae درختانی دارای برگهای ساده و منفد با گلهایی عموما تک جنس هستند و تخمدان آنها چند خانه‌ای و دارای دیواره بندی کامل است و در هر خانه آن یک یا دو تخمک وجود دارد. خامه متعدد و دانه دارای البومن شاخی است. این تیره دارای 6 جنس و 300 تا 400 گونه است که بیشتر آنها در مناطق بین گرمسیری و خاور دور انتشار دارند. چوب آنها غالبا بسیار سخت و مقاوم است. مثلا چوب آبنوس را از گونه‌های مختلف خرمالو دیوسپیروس به نامهای دیوسپیروس ابه‌نوم ، دیوسپیروس ملانوکسیلون و گونه‌های دیگر تهیه می‌کنند.

مشخصات گیاه شناسی

گلها در این گیاهان تک جنس یا دو پایه‌اند. کاسه گل پیوسته کاسبرگ و جام نیز همیشه پیوسته است. گلبرگها فاقد زایده زبانکی و نافه معمولا شامل 2 چرخه پرچم مستقر روی لوله جام است. در برخی جنسها یک چرخه از پرچمهای نافه از بین می‌رود و در بعضی از آنها نیز پرچمها به علت انشعاب تکثیر پیدا می‌کنند. مادگی ایزومر ، شامل 4 یا 5 برچه به صورت تخمدانی زیرین با خانه‌های متعدد است.

تمکن محوری و هر خانه تخمدان در ابتدا محتوی دو تخمک است ولی بعدا بر اثر ایجاد برآمدگی در خانه‌ها ، هر خانه آن به دو خانه کوچکتر که هر یک محتوی یک تخمدان است تقسیم می‌شود. تخمدان در راس به چندین خامه آزاد و مستقل منتهی می‌شود. میوه سته و گاهی مانند خرمالوی معمولی (دیوسپیروس کاکی) به بزرگی یک سیب یا نارنج و به رنگ نارنجی است. میوه خوراکی است.

موطن اصلی خرمالو

درخت خرمالو که در ایران درخت مشهوری است، در اصل بومی چین و ژاپن است. این درخت از گذشته‌ای نسبتا دور وارد ایران و امروزه در بیشتر نقاط کاشته و تکثیر می‌شود. خرمالو در ایران دارای واریته‌های مختلف است. در برخی از واریته‌ها میوه کاملا کروی و در برخی دیگر نسبتا کشیده است. بخش گوشت‌دار میوه محتوی مقدار زیادی مواد قندی ، تانن و ویتامین است. در برخی از واریته‌های پرورش یافته، میوه فاقد تانن است. دانه دارای آلبومن شاخی و گیاه فاقد لوله‌های شیرابه‌ای است.

تیره خرمالو در ایران

تیره ابه‌ناسه در رویشهای طبیعی ایران فقط دارای یک جنس به نام دیوسپیروس با 2 گونه است.

جنس خرمالو (دیوسپیروس)

درخت یا درختچه‌هایی با برگهای متناوب ، کامل و چرمی و نسبتا ضخیمند. گلهای آنها دو پایه ، دارای کاسه‌ای با 4 تا 6 لبه و جامی لوله‌ای یا زنگ مانند با 4 تا 6 لبه است. تعداد پرچمها از 8 تا 50 عدد تغییر می‌کند و غالبا 16 عدد است. تخمدان دارای 8 تا 12 خانه است و در گلهای نر به علت عدم رشد از بین می‌رود. خامه‌ها 2 تا 4 عددند و کم و بیش در پایه بهم پیوسته‌اند. میوه سته کروی و دارای 4 تا 8 خانه است. دانه پهن دراز ، با سطح پشتی محدب و در طرفین فشرده است. این جنس در ایران 2 گونه دارد. یکی از گونه‌ها که در تمام جنگلهای مرطوب شمالی مانند مازندران ، آستارا ، طالش ، نور ، گرگان و بالاخره در تمام جنگلهای ساحلی تا ارتفاع 1100 متر می‌روید.

گونه دیوسپیروس لوتوس نامهای محلی گوناگون دارد و به آن خرمندی ، امبرو ، اربا ، اربه و خرمندیل می‌گویند. از چوب سخت وسنگین این درخت در ساختن ماسوره‌های نساجی استفاده می‌شود. گونه دیگر آن دیوسپیروس تومانتوزا است که درختانی با قد متوسط هستند و در بلوچستان به نام محلی تامیرو نامیده می‌شوند. خرمالوی معمولی دیوسپیروس کاکی غالبا کاشته می‌شود و واریته‌ای از آن را که فاقد دانه است از طریق پیوند با پایه دیوسپیروس لوتوس تکثیر می‌کنند. گونه دیوسپیروس ویرژینیانا ، که میوه‌ای نسبتا بزرگتر از خرمالوی معمولی دارد، در 40 سال پیش به نام خرمالوی ژاپنی وارد ایران شده و در بیشتر نواحی مازندران کاشته می‌شود.

میـــــــوه خرمالو

میوه بسیاری از گونه‌های خرمالو خوراکی می‌باشد. رنگ آنها از نارنجی و زرد روشن تانارنجی و قرمز تیره متفاوت است و قطر آنها بنابر گونه بین 2 تا 8 سانتیمتر است. معمولا پس از چیدن کاسه گل همراه با میوه باقی می‌ماند. شکل خرمالو بر اساس گونه آن ممکن است کروی یا شبیه بلوط باشد. آنها دو گونه گس و غیر گس دارند. میوه‌های گس تا قبل از زمان پخته شدن گس هستند و هنگامی که می‌رسند شیرین و نرم می‌گردند.

گونه‌های غیر گس زمانی که کال هستند کمتر گس می‌باشند و حالت گسی خود را خیلی زودتر از دست می‌دهند. آنها در حالت رسیده سفت می‌باشند. حالت گسی این میوه را می‌توان طی چند روزبا قرار دادن آن در معرض نور خورشید در سرما از بین برد، به این فرآیند bletting یا رسیدن میوه می‌گویند. خرمالو را می‌توان به شکل خام یا در غذا استفاده کرد. نوع غیر گس آن برای خوردن به شکل خام بهتر است.

چوب

چوب درخت خرمالو با نام آبنوس شناخته می‌شود که سنگین و محکم است و مغز چوب در چندین گونه گرمسیری به رنگ سیاه براق می‌باشد. گونه‌هایی که مغز چوب سیاه رنگ دارند بیشتر از نظر چوبشان اهمیت دارند تا میوه آنها.

خواص دارویی

میوه خرمالو شبیه گوجه فرنگی و دارای پوست نازک است و سرشار از ویتامینهای A ، B و C می‌باشد. میوه خرمالو سینه را نرم می‌کند ولی باید آن را موقعی خورد که کاملا روی درخت رسیده باشد. از میوه رسیده برای درمان اسهال خونی می‌توان استفاده کرد. دانه میوه خرمالو که کوبیده و به صورت گرد درآمده باشد سنگ کلیه و مثانه را می‌ریزاند بدون آنکه به عمل جراحی نیازی باشد.خرمالو میوه ای است شبیه گوجه فرنگی،قرمز رنگ،دارای پوششی نازك و بیرنگ،خوش طعم و دارای مواد صمغی و مازویی.طعم آن ابتدا گس است كه پس از رسیدن شیرین می شود ودر اواخر پاییز می رسد.
درخت خرمالو شبیه درخت سیب است و دارای برگهایی درشت و سبز خوشرنگ می باشد.حدود 200 گونه خرمالو وجود دارد كه اكثرا" در مناطق گرمسیری و خشك می روید.درخت خرمالو در جنگلهای شمال و جنوب ایران می روید.در تهران و شهرهای دیگر نیز آن را پرورش می دهند.پرورش یافته ی آن بدون هسته می باشد.خرمالو در برابر سرمای شدید زمستان حساس و از این نظر مشابه انار است.
درخت خرمالو توسط پیوند زیاد می شود و تحت شرایط مناسب می تواند تا 100 سال عمر كند و 9 متر ارتفاع داشته باشد.
میوه ی خرمالو تا زمانی كه نرسیده باشدبه علت داشتن مواد مازویی بسیار گس است، ولی بعد از رسیدن، تانن آن تبدیل به چندین نوع قند می شود و طعم آن گوارا می گردد.خرمالو نیز همانند دیگر میوه های دانه دار ، پس از برداشت به رسیدن خود ادامه می دهد.برای رسیدن خرمالو های نارس ، میتوان آنها را درون ظرفی كه حاوی برگ درخت خرمالو است گذاشت تا نوعی تخمیر در آن حاصل شده و خرمالوها برسند ولی این نوع خرمالو منافع كمتری دارد.
خواص غذایی_دارویی خرمالو
_خرمالو بهترین پاك كننده ی كبد و كلیه هاست.
_میوه ی نارس خرمالو گس است و تانن زیادی دارد.
_خرمالو دارای ویتامین آ ، كاروتن، كلسیم، گوگرد و فسفر می باشد كه بخشی از ویتامینها و املاح معدنی بدن را تامین می كند.
_از آنجایی كه مواد قندی موجود در خرمالو از نوع لوكز و گلوكز است برای مبتلایان به مرض قند (دیابت) ضرر چندانی ندارد.
_از مخلوط كردن مقداری آرد برنج یا لعاب برنج با 5 عدد خرمالوی خشك(كه بر اثر حرارت و یا دود آتش خشكانده اید) و پختن آن با بخار ، مخلوطی بدست می آید كه خوراندن آن به كودكان برای اسهال خونی آنها مناسب است.
_برای درمان درد زانو ، می توانید چند عدد خرمالو را پخته (درون فر یا تنور) سپس آن را له كرده و به صورت ضماد بر روی زانوها قرار دهید و روی آن پارچه كرباس آب ندیده ببندید و استراحت كنید.
_برای درمان اسهال خونی 300 تا 500 گرم میوه ی رسیده ی خرمالو را صبح ناشتا میل كنید.
_دانه ی میوه ی خرمالو را اگر كوبیده و به صورت گرد درآورید ، سپس میل كنید، سنگ كلیه و مثانه رادفع می كند.
_خوردن میوه ی خرمالویی كه روی درخت رسیده باشدسینه را نرم می كند.
_برای درمان سرفه های سمج و تنگی نفس می توانید از جوشانده ی كاسبرگهای خرمالو استفاده كنید.داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
طراحی سایت مشهد
یکشنبه سوم دیماه سال 1396 17:19
اقا دستتون درد نکنه خسته نباشید عالیییی بود
What do eccentric heel drops do?
شنبه یکم مهرماه سال 1396 15:28
Thanks in support of sharing such a pleasant idea, piece of writing is
pleasant, thats why i have read it fully
foot issues
شنبه هجدهم شهریورماه سال 1396 02:41
Just want to say your article is as surprising. The clearness on your
put up is just excellent and that i could assume you
are an expert in this subject. Well with your
permission allow me to grab your feed to keep up to
date with imminent post. Thanks one million and please continue the rewarding work.
How do you stretch your Achilles?
یکشنبه پانزدهم مردادماه سال 1396 20:55
I am regular visitor, how are you everybody? This paragraph posted at this web site is actually good.
What do you do for Achilles tendonitis?
یکشنبه بیست و پنجم تیرماه سال 1396 20:21
Yes! Finally someone writes about Can you lose weight by
doing yoga?.
BHW
پنجشنبه سی و یکم فروردینماه سال 1396 20:20
I like the valuable information you provide
for your articles. I will bookmark your blog and test again here regularly.
I'm fairly certain I will be told many new stuff right right here!
Best of luck for the next!
manicure
یکشنبه بیستم فروردینماه سال 1396 04:44
I think this is among the most important information for me.
And i'm glad reading your article. But want to remark on some general things,
The site style is ideal, the articles is really great : D.
Good job, cheers
manicure
دوشنبه چهاردهم فروردینماه سال 1396 21:22
I do accept as true with all the ideas you've offered on your post.
They're very convincing and can certainly work. Nonetheless, the posts are very short for beginners.
May you please extend them a little from subsequent time?

Thanks for the post.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر